Øregård Gymnasium

Personale

Ledelse

Birgitte Hansen (BG)

Vicerektor
Fag: Engelsk, Tysk

Nina Benzon Petersen (NP)

Uddannelseschef
Fag: Engelsk, Religion

Pia Nyring (PN)

Rektor
Fag: Historie, Idræt

Tom Sig Jessen (TS)

Uddannelseschef
Fag: Engelsk, Tysk

Lærere

Allan Kjær (Kj)

Lærer
Fag: Historie, Samfundsfag

Anika M. Holten (Ho)

Lærer
Fag: Engelsk, Fransk

Sproglærer med en forkærlighed for gyserfilm og -litteratur

Anna Rischel Preston (An)

Lærer
Fag: Dansk, Engelsk

Trods sine jyske rødder har AC fået lov til at undervise i grammatik – og hun elsker det!

Anne Christensen (AC)

Lærer
Fag: Dansk, Engelsk og AP

Anne Kornø (AK)

Lærer
Fag: Dansk, Historie

Krimikender og volleyspiller

Anne Louise Enemærke Jespersen (AE)

Lærer, Studievejleder
Fag: Dansk, Idræt, Psykologi

Birgitte Speyer (BS)

Lærer
Fag: Engelsk, Idræt

Bjørn Peter Sørensen (BP)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik, NV

Casper Borup Frandsen (CF)

Lærer
Fag: Biologi, Idræt

Charlotte la Cour Lundqvist (CL)

Lærer
Fag: Dansk, Kemi, NV

Topscorer på ØG-ligaens lærerhold

Christian Dan Yde Nielsen (CN)

Lærer
Fag: Idræt, Naturgeografi

Eva Christine Hestbech (EH)

Lærer
Fag: Dansk, Historie

Eva Kiberg (EK)

Lærer, Studievejleder
Fag: Fransk, Oldtidskundskab

Hanne Kronborg Jensen (HK)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik

Heine Bækgaard Iversen (HI)

Lærer
Fag: Dansk, Filosofi

Helle Andersen (He)

Lærer
Fag: Erhvervsøkonomi, Fransk, Innovation

Helle Birk (HB)

Lærer
Fag: AP, Engelsk, Tysk

Isabella Mosholt Søgaard Koefoed (IK)

Lærer
Fag: Biologi, Idræt

Bruger sin tid på at forstå oldtidens filosofi, samfund, kunst og menneskesyn. Kan endda læse antikkens tekster på originalsprog

Jakob Leth Fink (Ja)

Lærer
Fag: Latin, Oldtidskundskab

Stifter af ØG-ligaen (her med pokalen)

Jeppe Kjærgaard Kristensen (JK)

Lærer, ØG-Liga
Fag: Idræt, Samfundsfag

Event- og festkoordinator

Jesper Veibel (JV)

Lærer
Fag: Idræt, Historie

Vi låner Jonas fra netcompany, hvor han til dagligt arbejder

Jonas Faurby (JF)

Lærer
Fag: Erhvervsøkonomi

Brænder for snævre forløb, som reggaelyrik eller tysk hip-hop

Jonas Syppli Lakjer (JL)

Lærer, koordinator for almen sprogforståelse
Fag: Engelsk, Spansk, Tysk

Josefine Sundstrøm Nielsen (JN)

Lærer
Fag: Samfundsfag, Psykologi

Julian Bybeck Tosev (JT)

Lærer
Fag: Idræt, Matematik

Karen Sofie Hammer (KS)

Lærer
Fag: Biologi og naturgeografi

Kasper Munch Pedersen (KP)

Lærer
Fag: Fysik, Idræt

Kirsten Syppli Lakjer (KL)

Lærer
Fag: Engelsk, Historie

Kristoffer Horn (KH)

Lærer, koordinator for elevaktiviteter
Fag: Billedkunst, Samfundsfag

Lars Peter Mortensen (LM)

Lærer og studievejleder
Fag: Historie, Religion

Lene Glerup (LG)

Lærer, Læsevejleder
Fag: Dansk, Samfundsfag

På barselsorlov

Line Birch Overby (Ov)

Lærer, Team Danmark koordinator
Fag: Biologi, Idræt

ØGs egen billedkunstner, der heldigvis elsker at lære fra sig

Line Taarnbjerg (LT)

Lærer
Fag: Billedkunst, Design, Mediefag

Line Vogelsang (LV)

Lærer
Fag: Dansk, Idræt

Lisbet Borker Rasmussen

Lærer
Fag: Dansk

Lisbeth Tuxen (Tu)

Lærer
Fag: Engelsk, Fransk, Idræt

Louise Stampe Berggreen (LS)

Lærer og studievejleder
Fag: Fysik, Matematik

På barselsorlov

Lubna AbuHassan (LA)

Lærer
Fag: Matematik

Magnus Groes (MG)

Lærer
Fag: Biologi, Kemi, Matematik

Maria Louise Ulrich (Ma)

Lærer
Fag: Dansk, Tysk

Maria Mette Dalsgaard (MD)

Lærer
Fag: Idræt, Psykologi, Spansk

Lærerkoordinator for ØGs musikliv

Marie Kvist Bondesen (Bo)

Lærer
Fag: Biologi, Musik

Mathias Otzen Kruse (MO)

Lærer
Fag: Historie, Samfundsfag

Har arrangeret mange udvekslinger til Spanien

Mette Møller Skovbjerg Munch (MM)

Lærer, koordinator for almen sprogforståelse
Fag: Spansk, Religion

Morten Bøyesen (MB)

Lærer
Fag: Biologi, Kemi, NV

Niels er altid frisk på en ekskursion – især til eksotiske øer.

Niels Ellekær Hansen (NE)

Lærer
Fag: Biologi, Idræt

Nikolaj Melander (NM)

Lærer
Fag: Astronomi, Fysik, Kemi

Udover at undervise på ØG, er Peter også redaktør og forfatter til adskillige lærebøger

Peter-Christian Brøndum (PB)

Pædagogisk faglig koordinator
Fag: Samfundsfag, Historie

Rasmus Jepsen (RJ)

Lærer
Fag: Idræt, Samfundsfag

Står blandt meget andet for GenTænk-festivalen i samarbejde med kommunens andre gymnasier

Rasmus Munch (Mu)

Lærer
Fag: Historie, Naturgeografi

Rebecca Kortnum Matern (RK)

Lærer
Fag: Engelsk, Religion

Rune Bruhn (RB)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik

Rune Munk (RM)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik

Sebastian Gulmann (SG)

Lærer, Læsevejleder
Fag: Dansk, Latin, Oldtidskundskab

Simon Vedel (SV)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik, NV

Søren Berggren (SB)

Lærer
Fag: Fysik, Matematik

Søren Lundø Jensen (SJ)

Lærer
Fag: Idræt, Tysk

Ekspert i Tysk kultur og bundesligafodbold

Søren Pedersen (SP)

Lærer
Fag: Filosofi, Tysk

ARS LONGA, VITA BREVIS

Svend Ranvig-Christensen (SR)

Lærer, Tillidsmand
Fag: Historie, Religion

Står blandt meget andet for ØGs innoweek

Thor Banke (TH)

Lærer, innovationskoordinator
Fag: Filosofi, Samfundsfag

Timo Reilin (Ti)

Lærer
Fag: Engelsk, Mediefag

Tom Sig Jessen (TS)

Uddannelseschef
Fag: Engelsk, Tysk

Studievejledere

Krimikender og volleyspiller

Anne Louise Enemærke Jespersen (AE)

Lærer, Studievejleder
Fag: Dansk, Idræt, Psykologi

Eva Kiberg (EK)

Lærer, Studievejleder
Fag: Fransk, Oldtidskundskab

Lars Peter Mortensen (LM)

Lærer og studievejleder
Fag: Historie, Religion

Louise Stampe Berggreen (LS)

Lærer og studievejleder
Fag: Fysik, Matematik

Andet personale

Allan Hansen (AH)

Pedel

Anders Toft Burchardi Bendtsen (AB)

Økonomiansvarlig

Bent Olsen (Ol)

Pedel

Bente Grüner-pedersen

Køkkenassistent

Brænder for at lære eleverne at navigere og orientere sig i informationsjunglen

Birgitte Devantier (GD)

Bibliotekar
Fag: Litteratur- og informationsformidling

Christina Rachel Mortensen-Mouyal (CM)

Sekretær

Jan Sørensen (JAS)

Økonomichef

Kirsten Nielsen (KN)

Køkkenassistent

Kurt Lykke Jørgensen (Ku)

Pedel

Meget engageret i elevernes digitale dannelse

Lennart Pedersen (LP)

IT-chef

Presse

Mathilde Louise Stenild Brejner (Br)

Presse- og kommunikationsansvarlig

Elevråd

August Valdemar Banggaard Kofmann

Elevrådets næstformand

Christoffer Woldger Frederiksen

Elevrådsformand