mobilemenuBurgerFacebookFacebookInstagramInstagramSnapchatSnapchatLinkedinLinkedin

Forhøjede smittetal i Gentofte

09-09-2020

Der er netop nu forhøjede smittetal i Storkøbenhavn og herunder også i Gentofte Kommune. På Øregård Gymnasium følger vi hele tiden retningslinjerne tæt. Læs her, hvordan du skal forholde dig netop nu

På Øregård Gymnasium følger vi løbende Sundhedsstyrelsens retningslinjer i forhold til håndtering af COVID-19. Det betyder helt konkret, at vi planlægger en hverdag for eleverne, som hele tiden lever op til de krav, som sundhedsmyndighederne udstikker.

Vi sørger for, at håndsprit er tilgængeligt for lærere og elever samt sørger for den fysiske opdeling af eleverne, som vi skal.

Netop nu er der forhøjede smittetal i Gentofte Kommune, hvad der betyder følgende:
1: I de næste uger sænkes forsamlingsforbuddet fra 100 til 50 personer. (Foreløbigt til 22. september.)
2: Skaterparken Jägers lukker i perioden. (Foreløbigt til den 22. september.)
3: Gentofte Kommune koordinerer løbende med Nordsjællands Politi vedr. eventuelle hotspots, der måtte opstå.
4: Gentofte Kommune er i tæt kontakt med undgomsuddannelserne og samarbejder løbende om at forebygge smittespredning.

Oplever vi, at elever eller deres pårørende enten er smittet med corona eller er i en venteposition, hvor de afventer testsvar, tager vi ved tvivlsspørgsmål i hver enkelt tilfælde kontakt til Styrelsen for Patientsikkerhed, og følger deres konkrete anvisninger.

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt du er smittet med coronavirus, skal du gøre følgende:
1: Kontakt egen læge og fortæl om dine symptomer. Du skal ikke komme på gymnasiet med feber, hoste, snue eller smerter i halsen.
2: Hvis du skal testes, skal du blive hjemme, indtil du har fået svar på testen. Du skal notere dit fravær i Lectio og angive "Coronarelateret Fravær" som årsag. Dit fravær registreres, men tæller ikke som almindeligt fravær.
3: Er testen negativ, kan du atter komme på gymnasiet. Er den positiv, skal du give os besked hurtigst muligt samt følge lægens anvisninger.

En stor og vigtig brik i at undgå smittespredning er, at vores elever er gode til at tage ansvar og tænke sig om - og vi vil i den forbindelse gerne opfordre alle vores elever til at udvise samfundssind. Det betyder, at man skal overholde myndighedenes retningslinjer for at undgå smittespredning: Vask hænder hyppigt, brug håndsprit, undgå håndtryk og kram, hold en afstand på ca. en meter fra andre mennesker, nys og host i ærmet og bliv hjemme, hvis du er syg.

Derudover skal du huske at bruge mundbind, hvis du benytter dig af offentlig transport til og fra gymnasiet.

Vi glæder os til, at vi atter kan vende tilbage til hverdagen, men i mellemtiden så pas godt på jer selv og hinanden.

Her kan du læse mere om, hvornår du skal blive hjemme, og hvornår du skal møde på gymnasiet.