mobilemenuBurgerFacebookFacebookInstagramInstagramSnapchatSnapchatLinkedinLinkedin
Foto: Studenterne fejrer traditionen tro, at studenterhuen er i hus, ved at sende en flok balloner...
Foto: Studenterne fejrer traditionen tro, at studenterhuen er i hus, ved at sende en flok balloner mod himlen foran Øregård Gymnasium.

Eksamen og Studentertid på Øregård

19-05-2020

Her vil vi prøve at give jer et foreløbigt overblik over vores elevers eksamens- og studentertid på Øregård Gymnasium. Det er dog vigtigt at fastslå, at vi på nuværende tidspunkt ikke kender alle detaljer – men vi vil i takt med, at Børne- og Undervisningsministeriet melder ud, løbende gøre vores bedste for at informere jer om vores planer via Lectio samt på skolens hjemmeside.

Kære forældre og elever

Nu vil vi prøve at give jer et foreløbigt overblik over vores elevers sidste tid her på Øregård Gymnasium med fokus på eksamen og vores dejlige studenter. Det er dog vigtigt at fastslå, at vi på nuværende tidspunkt ikke kender alle detaljer – men vi vil i takt med, at Børne- og Undervisningsministeriet melder ud, løbende gøre vores bedste for at informere jer om vores planer via Lectio samt på skolens hjemmeside.

Undervisningen for vores elever i 1. g og 2. g foregår fortsat virtuelt – og selvom vi savner jer alle rigtig meget, forventer vi desværre, at den virtuelle undervisning bliver ved helt frem til sommerferien. I den anledning vil vi gøre opmærksom på, at der for størstedelen af vores elever er undervisning helt frem til midten af juni - og for nogle af jer helt frem til den 24. juni. 2020

For 3. gérne startede vi den fysiske undervisning mandag den 20. april – og vi har nydt, at vi har jer elever i 3. g tilbage på skolen. I har håndteret situationen helt perfekt - og selvom skolen ikke emmer af det sædvanlige liv og leben, er det dejligt, at observere jeres glæde ved at være tilbage.

Fra Børne- og Undervisningsministeriet lyder det, at 3. g érne skal op i skriftlig prøve i dansk samt et udtrukket studieretningsfag på A-niveau - og dertil skal de til mundtlig eksamen i SRP.

Huebegivenhed og eksamen

Den uvante situation, som Corona-pandemien har sendt os ud i, betyder, at mange af de traditioner, vi ellers under normale omstændigheder værner om, vil blive erstattet af andre og nye initiativer. Det ligger os på alle måder på sinde, at vi gør alt, hvad vi kan for at sikre, at vores 3. g-elever får en så festlig og traditionsrig afslutning på gymnasietiden, som det overhovedet kan lade sig gøre.

Indtil videre kan vi på baggrund af eksamensplanens offentliggørelse sige følgende om tidsplanen samt studentertiden for 3. gérne:

Den virtuelle undervisning fortsætter frem til og med den 19. juni. Skriftlige prøver for 3. g´erne ligger i perioden fra den 18. maj til torsdag den 28. maj. Offentliggørelsen af de skriftlige prøvekarakterer og afsluttende årskarakterer foregår mandag den 22. juni, mens det netop er offentliggjort, hvilke eksamensfag eleverne skulle have været til eksamen i.

Vores studenter er oppe i sidste mundtlige fag, hvor de skal forsvare deres SRP, på følgende datoer: 12., 15., 17. og 19.06. og det vil traditionen tro være sådan, at der er dækket op ude i gården således, at I forældre kan være med til at fejre studenterne. Vi anmoder om, at man modtager studenterne udendørs, når de kommer ud fra eksamen, da forsamlingsforbuddet fortsæt er gældende.

For vores kommende studenter laver vi en huebegivenhed den 22. juni, hvor vi bl.a. planlægger fælles morgenmad og hejsning af flaget. Den 24. juni planlægger vi, at 3. g´erne får taget fælles klassefoto samt det traditionelle ”ballon-fotografi.” Efterfølgende vil vi fejre studenterne med et udendørs cocktailparty her på Øregård Gymnasium.

Den 26. juni planlægger vi at afholde translokation – og vi sørger for at livestreame hele begivenheden, så alle jer forældre kan følge med. Alle detaljer er fortsat ikke på plads, men vi påtænker at opdele eleverne i to hold, som får hver deres traditionelle translokation i skolens Aula. Da I forældre desværre ikke kan komme ind på skolen, vil vi i stedet sørge for, at en fotograf tager fotografier af hver enkelt elev, når han eller hun får sit eksamensbevis – samt invitere jer forældre til efterfølgende at tage imod studenterne ude foran skolen på Gersonsvej 32.

Som tidligere nævnt er der fortsat mange detaljer, som vi endnu ikke kan være sikre på – og derfor må vi alle væbne os med tålmodighed og afvente, hvad der kan lade sig gøre, efterhånden som vi nærmer os datoerne. Vi melder løbende ud lige så snart, vi ved mere om, hvad der kan lade sig gøre - og håber i den grad, at det bliver muligt for jer studenter at køre i studentervogn. :)

Andre arrangementer i forbindelse med afslutning på skoleåret

På nuværende tidspunkt regner vi ikke med, at vi bliver i stand til at afholde den traditionelle Dimittendmiddag på denne side af sommerferien. Det betyder imidlertid ikke, at I studenter skal gå glip af den vigtige middag, som er med til at markere afslutningen på gymnasietiden. Derfor vil vi i stedet gerne allerede nu invitere vores studenterårgang 2020 til Dimittendmiddag en fredag eller lørdag i august 2020. Her skal vi spise festmiddag og hygge os sammen.

Både os i ledelsen og lærerne ville ønske, at situationen så anderledes ud – men med det sagt, så er vi sikre på, at vores elever får en mindeværdig afslutning på skoleåret. Vi skal i hvert fald nok gøre, hvad vi kan.

De allerkærligste hilsner,

Pia Nyring,
Rektor,
Øregård Gymnasium.